Bielany w gminie Łomazy

Monografia o Bielanach23 września br. w świetlicy wsi Bielany, w gminie Łomazy, Zenon Stanilewicz zaprezentował własną publikację "Bielany w gminie Łomazy. Historia mojej rodzinnej miejscowości."
Spotkanie otworzyli wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski oraz sołtys wsi Bielany Małgorzata Juszczak. Na spotkanie przybyli licznie mieszkańcy Bielan.

Monografia o Bielanach 2

Autor książki, Zenon Stanilewicz, urodził się 1 kwietnia 1943 roku na kolonii Ostrówek, dzisiejsze Bielany, ukończył Szkołę Podstawową w Łomazach, technikum Mechanizacji Rolnictwa we Wrocławiu oraz Politechnikę Poznańską. Przez wiele lat pracował jako dyrektor ds. technicznych, szef produkcji oraz główny inżynier. Na spotkaniu omówił niektóre informacje opisane w swojej pracy oraz chętnie odpowiadał na zadawane pytania mieszkańców. Swoją wiedzę czerpał z literatury regionalnej, zbiorów archiwalnych, dokumentów mieszkańców i przekazów rodzinnych. Dotarł jednocześnie do ponad połowy domostw we wsi Bielany i wielu mieszkańców Łomaz i okolic. Jak napisał autor "Pamięć ludzka jest krótka i zawodna, a przecież tyle zdarzeń z mijającego życia zasługuje na utrwalenie. Budynki znikają, ludzie odchodzą, a książki trwają w czasie teraźniejszym i przyszłym". Prywatnie prowadził pasiekę odziedziczoną po ojcu na Bielanach. Czas wolny poświęca na poznawanie historii miejscowości Bielany i Podlasia.


Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Łomazy oraz Kółka Rolniczego wsi Bielany.

Monografia o Bielanach 4
Obecni na spotkaniu otrzymali książkę nieodpłatnie, niektórzy z dedykacją. Istnieje możliwość także zakupu publikacji, zapisy u pani sołtys Małgorzaty Juszczak.
Książka będzie również dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łomazach.