“Czy mam zdrową relację z jedzeniem”? – podsumowanie warsztatów

 W każdy czwartek od dnia 28 lipca do końca sierpnia 2022 roku w godz. 18.00-20.00 w Gminie Łomazy odbywały się bezpłatne konsultacje online z dietetykiem i psychoterapeutą Kamilą Demczuk.

Mieszkańcy naszej Gminy, którzy byli zainteresowani tematem zdrowego żywienia, otrzymali indywidualne wskazówki na temat tego, czym jest zdrowa relacja z jedzeniem, jak wprowadzić zdrowe nawyki, jak być uważnym na siebie i swoje potrzeby, emocje. Każda osoba, która zapisała się na dyżur, dostała szczegółowe wskazówki i wsparcie."

 

 “Czy mam zdrową relację z jedzeniem”?

 Zapraszam serdecznie do refleksji na temat naszej relacji z jedzeniem, czyli o tym CO i JAK jemy. Czy zdrowo? szybko? wolno? uważnie? nieuważnie? restrykcyjnie? w emocjach? z nudy?

 

 Warto poznać i zrozumieć lepiej swoje nawyki oraz, w razie potrzeby, zamieniać je na zdrowsze.

 

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

 • “Czym jest zdrowa relacja z jedzeniem?”
 • “Jaka jest moja relacja z jedzeniem?”
 • “Jakie są moje żywieniowe nawyki?”
 • “Jak kształtować nawyki żywieniowe naszych dzieci?”

 

Ważnym elementem zdrowej relacji z jedzeniem jest nasza świadomość. Świadome jedzenie jest podejściem, dzięki któremu jesteśmy w stanie poznać i wsłuchać się w potrzeby własnego organizmu, oddzielając jedzenie od realizacji innych potrzeb. Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą nam zadbać o zdrową relację z jedzeniem:

 1. Zanim zjesz cokolwiek upewnij się, że odczuwasz głód fizjologiczny, któremu może towarzyszyć “burczenie” w brzuchu,  ssanie w żołądku. Jeśli nie, być może sięgasz po jedzenie w celu zaspokojenia głodu o charakterze emocjonalnym.
 2. Jedząc korzystaj ze wszystkich zmysłów. Bądź obecny. Przyjrzyj się temu, co masz na talerzu. Jedz powoli, zwracaj uwagę na zapach, smak, wygląd jedzenia.
 3. Pozbądź się wszelkich dystraktorów w postaci telewizora, internetu czy kolorowych czasopism. Według badań, spędzając czas przed telewizorem zjadamy o 14% więcej. Robienie kilku rzeczy naraz zaburza naszą koncentrację i nie pozwala na świadome skupienie uwagi na jednej czynności. Otoczenie w jakim spożywamy posiłki w znaczący sposób wpływa na nasze zadowolenie oraz świadome jego konsumowanie.
 4. Planuj co i kiedy zjesz. Organizując dzień weź pod uwagę przerwy na jedzenie, aby mieć czas na zaspokojenie głodu, niwelując inne niż fizyczne przyczyny sięgania po jedzenie.
 5. Obserwuj, kiedy już jesteś najedzony. Po czym stwierdzisz, po czym poznasz, że jesteś najedzony? Czy po bodźcach zewnętrznych (koniec przerwy w pracy, skończyło się jedzenie, koledzy przestali jeść) czy też wewnętrznych (odczucie nasycenia, samopoczucie, głód lub pragnienie)? Sygnały z ciała pomagają bardziej kontrolować nasze potrzeby jedzeniowe, kieruj się więc tym, co się dzieje z Twoim organizmem, a nie czynnikami zewnętrznymi.
 6. Jedz przy stole, nie w biegu. Jedząc prosto z dużej torby (np. chipsów) zjadamy dużo więcej.
 7. Jeśli już podjadasz, to zdrowo. Kontroluj niepotrzebne ucieczki w jedzenie za pomocą zdrowych przekąsek.
 8. Jedz wolniej.

Powyższe wskazówki pozwolą nam o zadbanie o zdrową relacje z jedzeniem, aby spełniało ono swoją główną potrzebę, czyli karmiło nasz organizm, dostarczało energii do codziennych zadań oraz przyczyniało się do zdrowia naszego organizmu.