Zmodernizowana remiza w Łomazach została oficjalnie oddana do użytku

remont remizyZmodernizowana remiza w Łomazach została oficjalnie oddana do użytku 17 października w Łomazach dokonano oficjalnego otwarcia i oddania do użytku przebudowanej i zmodernizowanej remizy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. To wielki dzień dla strażaków ochotników, ponieważ nowoczesny obiekt daje im samym przestrzeń do rozwijania działalności, a dodatkowo zapewni miejsce spotkań dla innych organizacji funkcjonujących na tym terenie.

 

Gmina Łomazy pięknieje, również poprzez budynki użyteczności publicznej. Jednym z nich jest nowo wyremontowana i zmodernizowana remiza, która tuż po realizacji niemal półtora milionowej inwestycji staje się jedną z wizytówek Łomaz. – Dziś oddajemy naszym mieszkańcom do użytkowania remizę, której budowę rozpoczęto w 1978 r. Po ponad 44 latach budynek w końcu doczekał się przebudowy, która trwała ponad rok – wspomina wójt Jerzy Czyżewski, który tego dnia w towarzystwie przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Wińskiego przewodniczył uroczystości. – Co ważne obiekt stał się wolny od barier architektonicznych, zamontowano w nim windę, m.in. dla osób starszych i niepełnosprawnych. Służy on Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomazach, Orkiestrze Dętej, Łomaskiemu Stowarzyszeniu Rozwoju, znajduje się tu sprzęt Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, będą się tu również odbywały spotkania Klubu Seniora. Będą tu miały miejsce zebrania wiejskie, sołeckie Łomaz I i II, ale też sesje Rady Gminy. Są również wynajmy tego obiektu, więc budynek cieszy się dużym zainteresowaniem i jest jednym z najbardziej uczęszczanych w gminie Łomazy.

 

W ramach projektu w obiekcie wykonano m.in. prace:
– został on rozbudowany w kierunku budynku kotłowni, dzięki czemu doszło do połączenia obiektów
– powstała dodatkowa kondygnacja użytkowa na nowe pomieszczenia
– powiększono salę spotkań oraz kuchnię
– zamontowano windę dla osób starszych i niepełnosprawnych
– wykonano ocieplenie elewacji
– wymieniono instalacja sanitarną, grzewczą i elektryczną
– wykonano miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

 

Z nowoczesnego budynku cieszą się najbardziej druhowie miejscowej jednostki OSP. – Otwieramy dziś nową, rozbudowaną po generalnym remoncie remizę. To wielkie święto dla strażaków i użytkowników tego lokalu. To nasz drugi dom, dom strażaka – stwierdza prezes OSP Łomazy Grzegorz Tereszczuk. Obecnie w budynku znajdują się boksy garażowe dla samochodów bojowych używanych w akcjach ratowniczo-gaśniczych, znalazły się tam również łazienki, pomieszczenie socjalne, pralnia, magazyny i pomieszczenia gospodarcze. Modernizacji uległa m.in. instalacja grzewcza, w obiekcie jest ogrzewanie gazowe, kilka obiegów centralnego ogrzewania, zamiast starych grzejników zamontowano wydajne i efektywne dmuchawy nagrzewcze. – Remont był planowany od wielu lat, plany wykonano około dziesięć lat temu, jednak inwestycję wstrzymywał brak środków finansowych. 

 

Takie środki w końcu znalazły się w zasięgu gminy Łomazy. Wartość inwestycji sięgnęła kwoty 1.391.154,80 zł, z czego 1.000.000 zł pochodzi z dofinansowania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą zadania był Zakład Stolarsko – Budowlany Zdzisław Serhej z Łomaz, a inspektorem nadzoru Investcom sp. z o.o. z Białej Podlaskiej. W dniu 17 października uroczystego poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ks. kan. Adam Kamecki. 

 

Nowoczesna remiza tworzy przestrzeń dla jeszcze skuteczniejszych działań dla jednostki OSP Łomazy, jako jedynej znajdującej się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, która obecnie skupia 116 członków. To jedna z liczniejszych formacji na terenie powiatu bialskiego, która do swojej dyspozycji ma lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy Ford Ranger, średni samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco i wysłużony już ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz, którego wymiana na nowy, jak podkreśla prezes Tereszczuk, znajduje się w sferze marzeń każdego członka jednostki. A nie od dziś wiadomo, że im lepiej wyposażona jednostka OSP i bardziej zgrany zespół korzystający z tego dobrodziejstwa, tym większym wsparciem służy Państwowej Straży Pożarnej. – Każda jednostka KSRG, która ma w systemie odpowiednie zadania jest dla nas ogromnym wsparciem. Rozbudowa strażnic i wsparcie tego terenu są równie ważne, bo dla społeczności lokalnej ta straż jest najbardziej przydatna. Oczywiście jednostki KSRG są dla nas do użycia na terenie całego powiatu, ale należy pamiętać, że im więcej robi się lokalnie, tym bardziej mieszkańcy to dostrzegają. To dla nich bezpieczeństwo jest przede wszystkim zapewniane – podkreśla komendant miejski PSP w Białej Podlaskiej st. bryg. Artur Tomczuk. – Pamiętajmy, że dużą rolę spełnia wsparcie rządu. Oprócz dotacji, które dostają jednostki KSRG, także pozostałe jednostki OSP dostają z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji tego typu wsparcie. I to jest dla nas ważne. Na początku była to wymiana różnego rodzaju bram, drobne remonty, później przystosowanie garaży do większych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

Dzięki tego typu inwestycjom również druhowie mają się gdzie gromadzić, a co za tym idzie, odnowione remizy mają siłę przyciągania nowych członków. – To znaczny element, bo każdy liczy na to, że coś się będzie działo. Młodzi ochotnicy zaczynają od młodzieżowych drużyn pożarniczych, ale ta zaszczepiona iskierka pomaga w tym, że jest więcej chętnych do OSP, a w przyszłości i do PSP – podsumowuje komendant PSP.

 

Galeria - radiobiper.info