Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Dubowie

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w DubowieBudynek COM w Dubowie
Dubów 93
21-532 Łomazy

 

Barbara Gromadzka - Kierownik
tel.: 508 913 021
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Dubowie jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej Gminy Łomazy. Jego działalność finansowana jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Centrum mieści się w nowo wyremontowanym, parterowym budynku po szkole podstawowej. Obiekt jest pozbawiony barier architektonicznych i  w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Centrum Opiekuńczo–Mieszkalne w Dubowie jest placówką zapewniającą warunki do samodzielnego i niezależnego pobytu/zamieszkiwania, opieki oraz rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

 

 

 

Centrum zapewnia 18 miejsc pobytu dziennego dla Uczestników legitymujących się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W ramach wsparcia w formie pobytu dziennego Uczestnicy korzystają z usług w Centrum przez 5 dni w tygodniu w godz. od godz. 7.30 do godz. 15.30. W trakcie pobytu mogą korzystać z infrastruktury Centrum (sale do zajęć z opiekunami i specjalistami, jadalnia, kuchnia, pokój wyciszeń, salon, hol z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi, szatnia, siłownia zewnętrzna, altana, teren zielony wokół budynku) oraz jednego posiłku i dowozu na zajęcia w Centrum.

 

 

Część mieszkaniowa przewidziana jest dla 2 mieszkańców legitymujących się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Składa się z dwuosobowego pokoju wraz z łazienką w pełni wyposażonych i dostosowanych do potrzeb osób z ograniczoną zdolnością poruszania się. Mieszkańcy mają umożliwiony dostęp do całej infrastruktury Centrum, zapewnione pełne wyżywienie oraz pomoc opiekunów.

Cały obiekt wyposażony jest w system monitorująco-alarmowy oraz przyzywowy, co czyni pobyt w pełni bezpiecznym.

 

Celem powstania Centrum jest wspieranie dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym poprzez:

  • umożliwienie warunków do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę ich możliwości i potrzeb,
  • poprawę jakości ich życia w środowisku lokalnym, włączenie do życia społeczności lokalnych,
  • zapewnienie opieki i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości osób, wynikających z ich wieku i stanu zdrowia,
  • odciążenie faktycznych opiekunów osób niepełnosprawnych,
  • wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez rozszerzenie usług dla dorosłych osób niepełnosprawnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

  

 

Funkcjonowanie Centrum to przede wszystkim świadczenie usług opiekuńczych połączonych z rehabilitacją osobom z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym skierowanym decyzją Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do Centrum na pobyt dzienny lub całodobowy. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, dowóz do Centrum i do domu, kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, kontakt z lekarzami o różnej specjalności, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i prywatnych, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Centrum zapewnia na pobycie całodobowym śniadanie, obiad i kolację, na pobycie dziennym obiad dwudaniowy. Ponadto każdy z uczestników ma możliwość przygotowania samodzielnie posiłku z produktów będących w Centrum. W centrum prowadzone są zajęcia rozwijające zainteresowania uczestników np. zajęcia plastyczne, artystyczne, florystyczne, rozwijające pamięć jak również kulinarne poprzez wspólne przygotowania różnych potraw lub pieczenie słodkości. Uczestnicy mają możliwość odpoczynku, czytania książek, obejrzenia ulubionego serialu, filmu czy wiadomości. Do dyspozycji uczestników jest cały obiekt Centrum oraz teren wokół Centrum.


Z usług Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego  w Dubowie skorzystać mogą dorosłe osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i nie korzystające z form wsparcia w innych ośrodkach.

 

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Dubowie, ich pełnomocnicy, opiekunowie prawni powinni zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomazach.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Plac Jagielloński 27, 21-532 Łomazy
tel. 83 341 70 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.lomazy.pl
Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. Od 7.30 do 15.30

 

 

Sprawozdanie 2021

Sprawozdanie 2022