Przejdź do treści

148 osób 4 godziny i 176 worków śmieci, czyli Czysta Rzeka w Gminie Łomazy

Na dzieci i młodzież można zawsze liczyć!

Ponad 120 młodych osób oraz dorośli z terenu gminy Łomazy wzięło 29 kwietnia 2023 roku w akcji Czysta Rzeka, podczas której sztab Studzianka sprzątał wspólnie drogi dojazdowe do rzek i pobocza. Najmłodszą sprzątającą uczestniczką była dwuletnia Ala.

Zebrano 176 worków czyli około 2,5 tony śmieci.

Wcześniej swoją miejscowość sprzątał sztab w Dubowie na czele z Ireneuszem Korszeniem i Kamilem Frączkiem.

Ilość osób, które się zgłosiły przebiła liczbę zaangażowanych w poprzednich latach. To zasługa przede wszystkim cykliczności akcji jak również opiekunów z Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach Elżbiety Derlukiewicz-Rusek i Agnieszki Garbatiuk. W pomoc włączyła się Jolanta Ruszkowska wraz ze znajomymi. Akcję wsparła Gmina Łomazy, Zakład Komunalnik z Białej Podlaskiej, Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju.

W ramach szeroko zakrojonej Operacji Czysta Rzeka #operacjarzeka organizowanej przez wydawcę czasopisma „Kraina Bugu” w Łosicach podzieliliśmy się na kilka grup i zebraliśmy różnorodne śmieci. Były to nieczystości wyrzucone w lasach, przy drogach na terenie gminy Łomazy tj. obwodnica Łomaz, Łomazy, droga do Kozłów, Korczówka, Studzianka, ulica Kirkucka i las Hały. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę akcji, worki foliowe, rękawiczki robocze i słodki upominek od Organizatorów. Gmina Łomazy zapewniła pomoc w transporcie wolontariuszy a Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju w zwożeniu worków.

W tym roku najwięcej było butelek tzn. małpek i dwusetek. Ilość zebranego szkła spowodowała, że trzeba było szybko szukać worków bo zabrakło. Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach (m.in Elżbieta Derlukiewicz-Rusek, Grażyna Skrzyńska) opanował Łomazy: ulicę Kozłowską aż głęboko w las. Drużyna Harcerska w Łomazach (dowodzące Agnieszka Garbatiuk, Anna Marciniuk) w ponad 30-to osobowej grupie sprzątała Kirkucką i las Hały. Członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz mieszkańcy Studzianki zajęli się częścią terenu nad rzeką Zielawą, drogą przez wieś i na Koszoły oraz Ortel Królewski i Dokudów. Łącznie ten team zebrał 39 worków, kilka opon, plastików od aut i plandekę. W Korczówce dzielnie walczyła młodzież pod kierunkiem Pani Danuty Michalczuk.

Przetransportowano zebrane worki, gabaryty i inne znalezione przedmioty nie mieszczące się do worków na punkt składowania odpadów w Łomazach. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za zaangażowanie i poświęcony czas.

Teraz dalszym losem zebranych śmieci zajmie się Gmina Łomazy. Jest to tylko niewielka część tego co znajduje się przy drogach i ulicach. Niby śmieci było mniej niż w poprzednich latach to lekkomyślność ludzi nie zna granic. Mnóstwo porozbijanych butelek i wyrzucanego szkła może przyczynić się do okaleczenia w dużej mierze zwierząt leśnych.

Przykre ale sami nie dbamy o nasze lasy i pobocza. Liczę, że tego typu przedsięwzięcia uświadomią najmłodszym, że należy pamiętać o naszym środowisku.

Galeria (studzianka.eu)