Przejdź do treści

Tatarski Turniej Łuczniczy po raz piętnasty

W niedzielę 24 września 2023 roku po raz 15-ty odbył się w Studziance Tatarski Turniej Łuczniczy. W rywalizacji łuczników na Łysej Górze udział wzięło ponad 30 uczestników.

Po rozgrzewce i warsztatach wprowadzających przez Wiesława Wędę zgłoszone osoby rywalizowały w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Do lat 12-tu wśród chłopców w pierwszej rundzie na czoło zdecydowanie wysunął się Miłosz Zając z Łomaz zdobywając 20 na 30 możliwych punktów. Na drugim miejscu plasował się Michał Kuźmicki a na trzecim Jakub Głowacki. W drugiej rundzie do walki włączyli się będący na dalszych miejscach Julian Koprianiuk i Michał Maksymowicz. Ten pierwszy zaprezentował się bardzo dobrze i wskoczyła podium. Miłosz Zając zaś tylko potwierdził swoją dominacje zdecydowanie wygrywając osiągając wyniku 37 punktów. Miejsce trzecie utrzymał Jakub Głowacki, a nagrodę Fair Play uzyskał Michał Maksymowicz.

Wśród dziewcząt w tej kategorii zdecydowanie w obu rundach najlepsza była Weronika Stolarczyk. Drugie miejsce zajęła Milena Koprianiuk a trzecie Michalina Kożuchowska. Medal Fair Play otrzymała Julia Derlukiewicz.

Wśród juniorów zwyciężył Aleksander Dymowski. Druga lokatę dopiero po dogrywce wyrwał Michał Kowalewski, który w dodatkowej rundzie pokonał trzeciego Oliviera Bandzerewicza.

Kategorię kobiet wygrała Klaudia Bajkowska wyprzedzając Gabrielę Marciniuk. Trzecią lokatę wywalczyła Martyna Sacharczuk a na czwartej pozycji uplasowała się Agnieszka Sobechowicz.

Jak co roku najciekawsza rywalizacja toczyła się w kategorii open. W pierwszej rundzie na czoło rywalizacji wysunęli się Paweł Tokarski, Marcin Głowacki i Mikołaj Wysocki. W drugiej serii w strzelaniu z kolana do głosu doszli inni zawodnicy i stawka zrobiła się wyrównana. Prowadzenie objął zdecydowanie Mikołaj Wysocki. Różnice między zawodnikami kolejnymi pięcioma zawodnikami były minimalne. Do gry włączyli się Przemysław Kalinowski i Łukasz Węda którzy ustrzelili środek tarczy a także tuż za nimi Adam Kowalewski i Wiesław Węda. Zwycięzcę wyłoniła trzecia runda w strzelaniu z łuku tyłem. Swoją dominacje potwierdził Mikołaj Wysocki, który okazał się ostatecznie zwycięzcą XV Tatarskiego Turnieju Łuczniczego. O drugie miejsce toczyła się dogrywka między czterema zawodnikami, którzy uzyskali dotąd taką sama liczbę punktów. Próbę nerwów najlepiej wytrzymał Przemysław Kalinowski, który w dogrywce strzelał najlepiej i zajął drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła dla Adama Kowalewskiego a czwartą uzyskał Wiesław Węda.

Najlepsi otrzymali puchary i medale. Działanie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Gminy Łomazy w ramach zadania zleconego.