Przejdź do treści

Festiwal Smaków Regionalnych

W niedzielę (18.06.23r.), w hali sportowej Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach odbył się Festiwal Smaków Regionalnych, który gwarantował mieszkańcom naszej Gminy oraz przybyłym gościom moc kulinarnych wrażeń i nie tylko! Program wydarzenia wzbogacały również inne przygotowane przez organizatorów atrakcje.

Uroczystego rozpoczęcia wydarzenia dokonał Wójt Gminy Łomazy-Jerzy Czyżewski oraz Wiceminister Sprawiedliwości-Marcin Romanowski, który wręczył przedstawicielom Kół Gospodyń Wiejskich podziękowania za wkład w pracę i popularyzację kultury i rozwoju lokalnej wspólnoty.

Jednym z pierwszych punktów programu był występ taneczny grupy 4-5 latków z Przedszkole Samorządowe w Łomazach. Oczy wszystkich widzów skierowane były na małych tancerzy, którzy zaprezentowali układ, swoją choreografią nawiązujący do tańców ludowych. Na zakończenie, wszystkie dzieci zostały obdarowane słodkimi upominkami, które wręczył Wójt Gminy Łomazy. Gratulujemy Paniom opiekunkom-Pani Barbarze Ignatowskiej oraz Pani Ewie Karpowicz za przygotowanie tak uroczego występu!

Ważnym punktem Festiwalu był konkurs na regionalną potrawę-motywem przewodnim były pierogi! 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łomazy zaprezentowało swoje stoiska. Artykuły gospodarstwa domowego, które zostały wykorzystane przez Koła Gospodyń Wiejskich do przygotowania przepysznych dań i wypieków sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Wśród uczestników konkursu znalazło się: KGW w Bielanach, KGW w Dubowie, KGW w Huszczy Pierwszej „Mazurki”, KGW w Lubence, KGW w Kopytniku „Wrzos”, KGW w Korczówce, KGW w Koszołach, KGW w Kozłach i KGW w Łomazach, które było współorganizatorem wydarzenia.

Komisja w składzie: Marcin Romanowski, Lucyna Kamińska, Maria Sadowska, posmakowała potraw z każdego stoiska, po czym udała się na naradę, by wyłonić zwycięzców. Wybór był niesłychanie trudny, ponieważ przedstawicielki każdego Koła Gospodyń Wiejskich wzniosły się na wyżyny kulinarnych umiejętności. Potwierdzeniem tego mogą być tłumy najważniejszych smakoszy wczorajszego wydarzenia-czyli mieszkańców naszej Gminy oraz przybyłych gości, którzy bardzo chętnie kosztowali wszystkich przygotowanych regionalnych rarytasów.

Podsumowania konkursu dokonał Wiceminister Sprawiedliwości. Poniżej przedstawiamy wyniki!

  • I miejsce – KGW w Dubowie
  • II miejsce – KGW w Lubence
  • III miejsce – KGW w Łomazach

Wyróżnienia trafiły do KGW w Koszołach, KGW w Kozłach, KGW w Korczówce, KGW w Dubowie, KGW w Huszczy Pierwszej „Mazurki”, KGW w Kopytniku „Wrzos”. Serdecznie gratulujemy! Każde z Kół Gospodyń Wiejskich otrzymało dyplomy oraz nagrodę sfinansowaną z dotacji Gminy Łomazy na realizację zadania publicznego – upowszechnianie kultury i tradycji regionalnych.

Na terenie hali sportowej znalazło się także stoisko Łomaskiego Stowarzyszenia Rozwoju, gdzie czekał poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Ponadto, wystawione zostało również stoisko charytatywne, które pozwoliło włączyć się w szczytny cel pomocy dla Pani Elżbiety Hordejuk z Dubowa, która mierzy się z nowotworem. Celem jest finansowe wsparcie leczenia oraz rehabilitacji Pani Elżbiety.

Na wszystkich zainteresowanych czekał punkt policyjny, gdzie funkcjonariusze Policji dysponowali ulotkami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dodatkowo, uwagę miłośników rękodzieła mogło przyciągnąć stoisko z ręcznie robionymi maskotkami.
Ale to nie wszystko! Na hali sportowej znalazło się również miejsce na atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zamków Bajuś Iwona Szczygieł. Pojawiło się też stoisko z popcornem! 

Podczas festiwalu, widzowie mogli obejrzeć pokaz samoobrony w wykonaniu członków Akademia Taekwon-Do Virtus w Łomazach. W pokazie brali udział zarówno doświadczeni sportowcy jak np. tegoroczni medaliści Mistrzostw Polski jak i najmłodsi adepci z grupy TKD KIDS w przedziale wiekowym 4-6 lat.

Techniki obrony przed chwytem za ubranie czy włosy nie mają przed nimi żadnych tajemnic. Ponadto, grupa starszych członków Akademii prezentowała różne kombinacje uderzeń i kopnięć. Podejmowane były również widowiskowe próby rozbijania desek.

Wydarzenie miało także swoją część artystyczną. Wspaniałego występu możemy pogratulować Orkiestrze Dętej OSP w Łomazach, dzięki której widzowie mogli usłyszeć różnorodne utwory w ciekawych aranżacjach pod kierunkiem kapelmistrza Pana Wojciecha Lesiuka.

Nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych takich jak: zespół „Luteńka” z Koszoł, „Raz na Ludowo” z Huszczy, „Śpiewam Bo Lubię” z Łomaz, „Poranna Rosa” z Korczówki.

Jednym z kolejnych punktów programu był występ Pani Moniki Głowackiej, której udało się porwać niektórych widzów do tańca!

Całe wydarzenie uświetnił koncert Pawła Tokarskiego oraz Magdaleny Sinkiewicz, którzy wprowadzili wszystkich w niesamowity klimat!

Pomiędzy muzycznymi występami miał miejsce wspaniały pokaz tańca zumby w wykonaniu mam oraz uczennic z ZPO w Łomazach.

Dziękujemy za liczne przybycie i mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać wczorajsze popołudnie!

Organizatorzy: Wójt Gmina Łomazy, Koło Gospodyń Wiejskich w Łomazach, Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach
Prowadzący wydarzenie: Mariusz Maksymiuk z Radio Biper

Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Powiatu Mariuszowi Kiczyńskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Łomazy Andrzejowi Wińskiemu, którzy zaszczycili swoją obecnością podczas Festiwalu.

Serdeczne podziękowania składamy Pani Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Pani Bogumile Wińskiej za udostępnienie hali sportowej, pracownikom ZPO Pani Zofii Kowieskiej i Pani Beacie Juszczuk za pomoc techniczną przy obsłudze wydarzenia oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Festiwalu Smaków Regionalnych!

Galeria zdjęć na Facebooku