Przejdź do treści

Seniorzy z Klubu Seniora w Zamościu

Seniorzy z Gminy Łomazy w ramach projektu uczestniczyli w zorganizowanej 3 kwietnia 2019 roku wycieczce do Zamościa. Trasa turystyczna przygotowana przez przewodnika rozpoczynała się od Rynku Solnego – jednego z trzech rynków zamojskiego Starego Miasta, który do 1942 roku pełnił rolę placu targowego. Jego nazwa pochodzi od soli sprowadzanej z Wieliczki i z Rusi, składowanej tu w pierwszych latach funkcjonowania miasta.

Seniorzy dowiedzieli się jak powstawał Zamość. Z Rynku łomascy seniorzy przeszli obok dawnej Akademii Zamojskiej. Ten obszerny biały gmach wykonany został na planie kwadratu z dziedzińcem wewnątrz. Dziś w dawnej akademii mieści się, istniejące od 1916 roku, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, Państwowa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szynowicza i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Następnie poznali ciekawostki związane z założycielem miasta Janem Zamojskim. Kolejnym punktem wycieczki był Bastion 7 – najbardziej wysunięty na wschód i najpotężniejszy spośród siedmiu zamojskich bastionów. Jak można było się dowiedzieć szczególny nacisk był położony na wzmocnienie obrony twierdzy od wschodu, bowiem w tej części Rzeczypospolitej zwykle stamtąd nadciągali wrogowie, a ponadto nachylenie terenu w kierunku twierdzy i brak naturalnych przeszkód sprzyjały napastnikom. W dalszej części wędrówki Pani przewodnik interesująco zaprezentowała przy pomniku Jana Zamoyskiego życiorys dawnego ordynata. W planach wycieczki znalazła się zamojska katedra, która jest jedną z najwspanialszych polskich świątyń. Zaprojektowana przez Bernardo Morando i ufundowana przez Jana Zamoyskiego została zaprojektowana jako wotum dziękczynnym hetmana Zamojskiego za jego liczne zwycięstwa.

Następnie seniorzy udali się do Prochowni, gdzie obejrzeli seans multimedialny pod tytułem „Historia twierdzy i miasta Zamość” przy zastosowaniu nowoczesnego systemu projekcji tzw. „videomappingu”. Uczestnicy zobaczyli także Muzeum Fortyfikacji i Broni w arsenale, gdzie podziwiali ekspozycje militarne w tym samolot, pojazdy opancerzone oraz działa. Będąc na Rynku Wielkim o powierzchni 1 ha seniorzy podziwiali wspaniały ratusz oraz przepiękne kamienice otaczające centrum Zamościa dookoła. Wycieczkę seniorzy zakończyli na wystawie kostiumów historycznych Stowarzyszenia Przewodnicy pasją, gdzie jego prezes Pani Dominika Lipska, przedstawiła proces zmieniającej się mody, szczególnie kobiecej, na przestrzeni wieków. Wyjazd spotkał się szerokim zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy zadawali przewodnikowi szereg pytań. Mimo zmęczenia seniorzy wrócili bardzo zadowolenia z wyjazdu.

Projekt „Aktywny senior!” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 11 – Włączenie społeczne, Działanie 11.2 – Usługi społeczne i zdrowotne.