Przejdź do treści

Stacja meteorologiczna w Gminie Łomazy

W gminie Łomazy powstanie w tym roku stacja meteorologiczna, która będzie dostarczać niezbędne informacje o sytuacji pogodowej.

W styczniu bieżącego roku Wójt Gminy Łomazy oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie podpisali umowę o budowie stacji meteorologicznej planowanej do realizacji w ramach środków z Banku Światowego. Po wizji terenowej działek gminnych ostatecznie wybrano teren przy świetlicy w Studziance. Proponowana nieruchomość spełnia wymogi dotyczące reprezentatywności pomiaru wysokości opadu atmosferycznego.

Na nieruchomości planowane jest zainstalowanie urządzeń automatycznej stacji meteorologicznej (opadowej) w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, ogrodzenia oraz niezbędnej infrastruktury technicznej. Nowa stacja wejdzie w skład sieci pomiarowo-obserwacyjnej Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Stacja pozwala także na informowanie mieszkańców o sytuacji pogodowej w miejscowościach. Dzięki dobremu rozmieszczeniu w różnych zakątkach Polski, pozyskiwane z nich dane mogą być szczegółowe.

Obecnie w Polsce na dzień dzisiejszy działają 923 stacje meteorologiczne z czego 28 znajduje się w woj. lubelskim.

Podstawowym zadaniem IMGW jest informowanie społeczeństwa o przewidywanych oraz zaistniałych zmianach pogodowych mogących zagrozić zdrowiu, życiu, jak i przyczynić się do utraty majątku.

Dzięki stacjom pogoda w Polsce jest na bieżąco monitorowana, aktualizowana i sprawdzana pod kątem zmian klimatycznych i każdy obywatel Polski może być na bieżąco informowany o warunkach atmosferycznych.