
Tatarski łucznik w sercu Studzianki
W Studziance, na terenie gminy Łomazy, pojawił się nowy symbol lokalnej historii i tożsamości – drewniana rzeźba tatarskiego łucznika, która stanęła na tzw. Meczecisku, miejscu, gdzie do 1915 roku znajdował się tatarski meczet.
Nowy pomnik to nie tylko artystyczne dzieło – Drewniany posąg tatarskiego łucznika to symbol upamiętnienia Tatarów, którzy tutaj mieszkali i walczyli też za Polskę – mówi Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.
Pomysł wykonania rzeźby zrodził się wśród członków Stowarzyszenia Rzeźbiarzy Polskich z Nepli, a jej efekt to owoc międzynarodowej współpracy artystów: Czecha Igora Kuciery, Ukraińca Sergeya Kudryavtseva oraz Polaka Mirosława Grabowskiego. Rzeźbę wykonano z dbałością o każdy szczegół – od tradycyjnego stroju, przez łuk i strzały, aż po koński ogon na hełmie wykonany z prawdziwego włosia. Prezes Stowarzyszenia Rzeźbiarzy Polskich Mirosław Grabowski wyjawił, że największą trudność w odwzorowaniu oryginalnego stroju wojownika sprawiły jego buty. Bogactwo szczegółów i sam pomysł powstania rzeźby, to wyjątkowy element kultywowania tradycji i przybliżania jej współczesnym pokoleniom.

Rzeźbę ufundowało Stowarzyszenie Rzeźbiarzy Polskich z Nepli jako dar dla lokalnej społeczności i promocja dziedzictwa Tatarów Polskich. To nie tylko dzieło sztuki – to żywa lekcja historii.

Fot. Mariusz Maksymiuk Radio BiPeR